Rancangan Harian


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Pelajaran            : Pendidikan Muzik
Tahun/Kelas                 : Pendidikan Khas (Kenari)
Bilangan Pelajar           :5 orang
Tarikh                           :13 Oktober 2011
Masa                             :9.00 – 9.30 pagi
Tajuk                            :Pengalaman perkusi
Hasil Pembelajaran     : Pada akhir pembelajaran , murid dapat :
                                    i)Mengenal alat perkusi tradisional “Angklung”
                                    ii)Memegang alat perkusi tradisional secara bebas dan betul.
                                    iii)Memainkan alat perkusi tradisional secara bebas dan betul.
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran:
i)Set induksi
ii)aktiviti : perbincangan dua hala –penggunaan alat bantu-pengukuhan
iii)penutup : kesimpulan dan rumusan isi kandungan pelajaran.
Nilai                            : memberi  perhatian, patuh pada arahan dan bertolak ansur.
KBKK                         : memahami, mengingat menghuraikan.
Pengetahuan sedia ada : murid-murid pernah melihat beberapa jenis alat muzik dalam televisyen  
                                       dan  gambar-gambar

Langkah / Isi Pelajaran/masa
Perlaksanaan aktiviti pengajaran dan pembelajaran
Catatan
Masa
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid
Permulaan
Aktiviti 1
Set Induksi
(4 minit)
-Menjana idea  dan pengetahuan sedia ada murid tentang alat-alat muzik yang mereka  tahu dan pernah lihat
-Murid beri idea tentang alat-alat muzik yang mereka tahu.
Pertengahan
Aktiviti 2
Aplikasi idea
(20 minit)
-Menayangkan persembahan slid bertajuk “Peralatan Muzik Tradisional”:
                   Angklung
                   Kompang
                   Gong
                   Gendang
-Guru membawa kepada aktiviti perbincangan dua hala untuk mengenal , memegang dan memainkan alat muzik yang dipelajari:
-Guru memberi peluang kepada murid untuk memegang dan memainkan “Angklung” secara bebas untuk beberapa ketika.
-Guru memberikan bimbingan kepada murid cara memegang dan cara memainkan Angklung dengan cara yang betul.
-Menyaksikan persembahan slid “Peralatan Muzik Tradisional”



-Murid beri respon pada perbincangan guru.

-Murid memegang dan memainkan Angklung secara bebas.

-Murid mendapat bimbingan dari guru  untuk memegang dan memainkan Angklung dengan betul.
Penutup
Aktiviti 3
(6 minit)
-Guru mengedarkan lembaran kerja kepada setiap murid .
-Guru memberikan arahan agar murid dapat mewarnakan nama perkatan alat muzik “Angklung dan menampalnya didalam buku nota Pendidikan Muzik
-Murid menerima lembaran kerja berdasarkan tajuk yang dipelajari.
-Murid mewarnakan gambar pada lembaran kerja yang diperolehi dengan bimbingan guru.




RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Pelajaran            : Pendidikan Muzik
Tahun/Kelas                 : Pendidikan Khas (Kenari)
Bilangan Pelajar           :5 orang
Tarikh                           :13 Oktober 2011
Masa                             :9.00 – 9.30 pagi
Tajuk                            :Pengalaman perkusi
Hasil Pembelajaran     : Pada akhir pembelajaran , murid dapat :
                                    i)Mengenal alat perkusi tradisional “Gendang”
                                    ii)Memegang alat perkusi tradisional secara bebas dan betul.
                                    iii)Memainkan alat perkusi tradisional secara bebas dan betul.
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran:
i)Set induksi
ii)aktiviti : perbincangan dua hala –penggunaan alat bantu-pengukuhan
iii)penutup : kesimpulan dan rumusan isi kandungan pelajaran.
Nilai                            : memberi  perhatian, patuh pada arahan dan bertolak ansur.
KBKK                         : memahami, mengingat menghuraikan.
Pengetahuan sedia ada : murid-murid pernah melihat beberapa jenis alat muzik dalam televisyen  
                                       dan  gambar-gambar





Langkah / Isi Pelajaran/masa

Perlaksanaan aktiviti pengajaran dan pembelajaran

Catatan
Masa
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid
Permulaan
Aktiviti 1
Set Induksi
(4 minit)
-Menjana idea  dan pengetahuan sedia ada murid tentang alat-alat muzik yang mereka  tahu dan pernah lihat
-Murid beri idea tentang alat-alat muzik yang mereka tahu.
Pertengahan
Aktiviti 2
Aplikasi idea
(20 minit)
-Menayangkan persembahan slid bertajuk “Peralatan Muzik Tradisional”:
                   Angklung
                   Kompang
                   Gong
                   Gendang
-Guru membawa kepada aktiviti perbincangan dua hala untuk mengenal , memegang dan memainkan alat muzik yang dipelajari:
-Guru memberi peluang kepada murid untuk memegang dan memainkan “Gendang” secara bebas untuk beberapa ketika.
-Guru memberikan bimbingan kepada murid cara memegang dan cara memainkan Gendang dengan cara yang betul.
-Menyaksikan persembahan slid “Peralatan Muzik Tradisional”





-Murid beri respon pada perbincangan guru.
-Murid memegang dan memainkan Gendang secara bebas.


-Murid mendapat bimbingan dari guru  untuk memegang dan memainkan Gendang dengan betul.
Penutup
Aktiviti 3
(6 minit)
-Guru mengedarkan lembaran kerja kepada setiap murid .
-Guru memberikan arahan agar murid dapat mewarnakan nama perkatan alat muzik “Gendang” dan menampalnya didalam buku nota Pendidikan Muzik
-Murid menerima lembaran kerja berdasarkan tajuk yang dipelajari.
-Murid mewarnakan gambar pada lembaran kerja yang diperolehi dengan bimbingan guru.




RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Pelajaran            : Pendidikan Muzik
Tahun/Kelas                 : Pendidikan Khas (Kenari)
Bilangan Pelajar           :5 orang
Tarikh                           :13 Oktober 2011
Masa                             :9.00 – 9.30 pagi
Tajuk                            :Pengalaman perkusi
Hasil Pembelajaran     : Pada akhir pembelajaran , murid dapat :
                                    i)Mengenal alat perkusi tradisional “Gong”
                                    ii)Memegang alat perkusi tradisional secara bebas dan betul.
                                    iii)Memainkan alat perkusi tradisional secara bebas dan betul.
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran:
i)Set induksi
ii)aktiviti : perbincangan dua hala –penggunaan alat bantu-pengukuhan
iii)penutup : kesimpulan dan rumusan isi kandungan pelajaran.
Nilai                            : memberi  perhatian, patuh pada arahan dan bertolak ansur.
KBKK                         : memahami, mengingat menghuraikan.
Pengetahuan sedia ada : murid-murid pernah melihat beberapa jenis alat muzik dalam televisyen  
                                       dan  gambar-gambar








Langkah / Isi Pelajaran/masa


Perlaksanaan aktiviti pengajaran dan pembelajaran


Catatan
Masa

Aktiviti Guru
Aktiviti Murid


Permulaan
Aktiviti 1
Set Induksi
(4 minit)


-Menjana idea  dan pengetahuan sedia ada murid tentang alat-alat muzik yang mereka  tahu dan pernah lihat


-Murid beri idea tentang alat-alat muzik yang mereka tahu.




Pertengahan
Aktiviti 2
Aplikasi idea
(20 minit)


-Menayangkan persembahan slid bertajuk “Peralatan Muzik Tradisional”:
                   Angklung
                   Kompang
                   Gong
                   Gendang
-Guru membawa kepada aktiviti perbincangan dua hala untuk mengenal , memegang dan memainkan alat muzik yang dipelajari:

-Guru memberi peluang kepada murid untuk memegang dan memainkan “Gong” secara bebas untuk beberapa ketika.

-Guru memberikan bimbingan kepada murid cara memegang dan cara memainkan Gong dengan cara yang betul.

-Menyaksikan persembahan slid “Peralatan Muzik Tradisional”





-Murid beri respon pada perbincangan guru.




-Murid memegang dan memainkan Gong secara bebas.


-Murid mendapat bimbingan dari guru  untuk memegang dan memainkan Gong dengan betul.


Penutup
Aktiviti 3
(6 minit)

-Guru mengedarkan lembaran kerja kepada setiap murid .
-Guru memberikan arahan agar murid dapat mewarnakan nama perkatan alat muzik “Gong” dan menampalnya didalam buku nota Pendidikan Muzik

-Murid menerima lembaran kerja berdasarkan tajuk yang dipelajari.
-Murid mewarnakan gambar pada lembaran kerja yang diperolehi dengan bimbingan guru.


'